Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Dziś w pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły również pamiętali o tym święcie.
Dzień kolorowej skarpetki
- 3
Dzień Wiosny
21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego.
Uczniowie pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób.
W wesoły nastrój wprowadziły wszystkich zabawne stroje, które przygotowali. Nietypowe były tez dzisiejsze lekcje, gdyż uczniowie zamienili się w nauczycieli.
Zgodnie z tradycją na placu została spalona Marzanna, a na uczniów czekały pieczone na ognisku kiełbaski. W tym dniu wszyscy uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy.
38
Warsztaty dla najmłodszych
W środę 15 marca przedszkolaki oraz uczniowie klas młodszych uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Poznali zwyczaje i tradycje świąteczne. Własnoręcznie wykonali tradycyjne pisanki. Po trudach twórczej pracy wzmocnili swoje siły w czasie wizyty w cukierni. To był ciekawy i pouczający wyjazd.
13
EduEWI - ósmoklasiści przed wyborem szkoły
W dniu 10 marca 2023 r. klasa VIII uczestniczyła w akcji Edu EWI promującej ofertę edukacyjną szkół ponadpodstawowych w Wieluniu. Naszym przystankiem była Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich. Prezentujące się szkoły wywołały przychylność i sympatię.
Serdeczne dziękujemy Państwu Batorom za zorganizowanie dowozu.
Wdzięczność to najwspanialszy kwiat, który wypływa z duszy - Henry Ward Beecher
Prostym słowem DZIĘKUJEMY!
8
Galeria na szkolnych korytarzach
Ciekawostki z życia W. Szymborskiej, jej portrety z różnych okresów twórczości oraz znane i mniej znane wiersze są już dostępne dla naszych uczniów na wyciągnięcie ręki.
Chętnych do duchowego "poczęstunku" arcysłowem zapraszamy do szkolnej galerii.
Dzień Bezpiecznego Internetu - warsztaty
Uczniowie klasy siódmej i ósmej 9 marca uczestniczyli w prelekcji zorganizowanej przez Polskie Centrum Programu "Safer Internet" pt. "Jak darmowe narzędzia internetowe mogą ułatwiać nam pracę?"
Uczniowie wysłuchali informacji o tradycyjnych oraz nowoczesnych narzędziach pomagających w organizacji swoich zadań. Mieli też możliwość aktywnie uczestniczyć w warsztatach biorąc udział w ankietach udostępnionych przez prelegenta.
15 marca natomiast uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w spotkaniu online w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Warsztaty zostały przeprowadzone pt. "Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie?". Dzieci dowiedziały się czym jest prywatność, gdzie jest rejestrowana nasza obecność w sieci oraz co możemy znaleźć w internecie o nas samych. Druga część spotkania dotyczyła samych gier wideo. Uczniowie aktywnie brali udział w ankietach udostępnionych dla nich za pomocą kodu QR.
Nadanie imienia szkole - akcje promujące
Klasa VIII, która wkrótce opuści mury nasze szkoły zdecydowała się zaprezentować utwór W. Szymborskiej "Nic dwa razy".
Swobodny charakter wiersza kontrastuje z podejmowaną tematyką przemijania. Wiersz jest ilustracją przekonania, że los człowieka jest niepowtarzalny - niczego nie może przeżyć na nowo.
Mimo że "wszystko płynie" i "nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki" to trzeba cieszyć się tym, co i kogo mamy, kochać ludzi, żyć chwilą obecną. Życzymy Wam drodzy ósmoklasiści, abyście jak najczęściej mogli wypowiadać słowa: "Chwilo trwaj! Jesteś piękna!"
8 marca - Święto Kobiet
W tym szczególnym dniu uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościowe przedstawienie. Było dużo śmiechu i zabawy; zaskakujące wierszyki, udane pokazy taneczne oraz rewelacyjny występ zespołu.
10
Podziękowanie
Społeczność Szkoły Podstawowej w Sieńcu składa serdeczne podziękowanie Panom:
Ireneuszowi Koniecznemu, Łukaszowi Szelidze, Łukaszowi Gmyrkowi, Pawłowi Gmyrkowi,
Zbigniewowi Pabijaniakowi, Łukaszowi Nowakowi, Karolowi Pietrzakowi,
Robertowi Kodłubańskiemu, Józefowi Ciupie
oraz pracownikowi Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudzie
za udostępnienie prywatnego sprzętu oraz przewóz i rozładunek opału dla szkoły.Wyrazy wdzięczności za zorganizowanie całej akcji składamy Przewodniczącej Rady Rodziców.
Na straży pamięci
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto upamiętniające żołnierzy niepodległościowego podziemia,którzy z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy. Szkolni tropiciele historii nie zapomnieli o tym święcie. Wykonali gazetkę okolicznościową, obejrzeli film i prezentację.
2
Spotkanie autorskie
Czym jest doskonała przestrzeń do nawiązania bliższej relacji z czytelnikami? Oczywiście spotkaniem autorskim.
Dlatego po raz drugi gościliśmy w murach naszej szkoły p. Joannę Gradowską, która wydała nową książeczkę dla dzieci O Franku, psie Łatku i pożarze grodu . Pani Joanna w atrakcyjny sposób tym razem przedstawiła historię miasta. Dzieci oddziału przedszkolnego oraz kl. I-III z przyjemnością i dużą uwagą słuchały autorki książeczki.
Dziękujemy za miłe spotkanie!
11
Warsztaty fizyczno-chemiczne
Dzisiaj naszą szkołę odwiedził zespół „Zaelektryzowani” z spektaklem "Poczuj chemię do fizyki”. Celem pokazu było przybliżenie uczniom tajników fizyki i chemii w prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych uczniów szkoły.
Prowadzący zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia z helem, ciekłym azotem i wybuchowe spalanie wodoru oraz uczniowie mieli możliwość zaobserwowania poduszkowca. Zobaczyli oni, że nauka może być wesoła, ciekawa i pasjonująca.
Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy próbie wykonywania doświadczeń, jedynie pod nadzorem osób dorosłych!21
Szkolne talenty
W niedzielę 19 lutego z inicjatywy władz miasta zorganizowano uroczystość pod nazwą "Gala Wieluńskich Talentów". Statuetki z rąk burmistrza odebrali laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim oraz uczniowie mający na swoim koncie osiągnięcia sportowe.
Wśród uzdolnionej młodzieży znaleźli się także uczniowie naszej szkoły.
Gala Wieluńskie Talenty - YouTube - śpiewa Martyna Płuciennik, uczennica klasy piątej
Zapraszamy do naszej szkoły
Spotkanie z farmaceutką
W dniu dzisiejszym odbyło się kolejne spotkanie w ramach szkolnej innowacji "Poznaje ciekawe zawody, spotykam interesujących ludzi".
W wydarzeniu uczestniczyły klasy 6-8. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali farmaceutki, pani Martyny Wróbel-Hadryś. Pani Martyna przybliżyła słuchaczom na czym polega praca farmaceuty, jakie należy posiadać umiejętności i predyspozycje, aby wykonywać ten zawód. Podczas prelekcji Pani Martyna pokazała uczniom w jaki sposób farmaceuta wykonuje m.in. maści według określonej receptury.
Zaciekawieni uczniowie zadawali wiele pytań. Spotkanie z pewnością skłoni uczniów do wielu przemyśleń nad swoją zawodową przyszłością.10
Zapraszamy do naszej szkoły i przedszkola
Ciekawe lekcje
Klasa 5 na lekcji biologii omawiała temat dotyczący budowy grzybów. To doskonała okazja do obserwacji mikroskopowych.
2Natomiast uczniowie klasy czwartej podjęli wyzwanie mierzenia różnych przedmiotów w klasie. W ruch poszły miary, linie, linijki, ekierki, a nawet sznurek.
1
Pasowanie na czytelnika
Dnia 6 lutego 2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy 1. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy 4 i 5 przygotowali część artystyczną.
Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.
17
Czy lekcja może być nudna???
Oczywiście, że nie! Uczniowie klasy 6 na lekcji biologii poznali interesujący świat pajęczaków. Wylinka pająka okazała się świetnym "modelem" do poznania budowy zewnętrznej tych organizmów. Dodatkowo uczniowie w ramach uczestnictwa w innowacji pedagogicznej "Zachwycajacy świat zwierząt" wykonali modele przestrzenne stawonogów.
Archiwum Aktualności